Sosyal Sorumluluk

Devam Eden Projeler

Yaptığınız yatırımın bir çocuğu gülümseteceğini bilmek sizi de mutlu etmez mi? Koç Ülkem İçin Değişken Fonu’na yaptığınız yatırımla engelli öğrenciler için okullarda uygun koşullar sağlanıyor, verdiğiniz destek ile eğitime engel kalmıyor.

Koç Ülkem İçin Değişken Fonu Nedir?

Koç Ülkem İçin Değişken Fon (Yapı Kredi Portföy Üçüncü Değişken Fon), değişen piyasa koşullarına uyum sağlayan yapısı ile yatırımcılarına getiri fırsatları yaratmaktadır. Sosyal sorumluluk alanında artan bilinç paralelinde Yapı Kredi'nin geniş ürün yelpazesine eklediği bu yatırım fonu ile sosyal sorumluluk hassasiyeti olan tüm yatırımcılarımız, tasarruflarını değerlendirerek, ek bir ödeme yapmadan, sosyal sorumluluk projelerine bağış yapabiliyor.

"Ülkem İçin" kapsamında bağış yapılacak projeler, dönemsel olarak destek verdiği sosyal sorumluluk konusu kapsamında, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş., Yapı Kredi Portföy Yönetimi A.Ş., Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı tarafından belirleniyor.

Ülkem İçin Fonu ile 2014 - 2015 yıllarında engelli öğrencilerin eğitim koşullarını iyileştirmek üzere okullara finansal destek verilerek, Türkiye genelinde 10 okulu engelli dostu okul haline dönüşmesine katkı sağlandı.

2016 yılında, Fondan elde edilen gelirin bir bölümüyle Türk Eğitim Vakfı'nın (TEV) üstün başarı bursuna aktarıp, başarılı öğrencileri eğitim hayatlarına katkı sağlıyor. Ayrıca 2016 yılında Koç Holding tarafından başlatılan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği projesi kapsamında AÇEV'le birlikte "Babalar Değişiyor, Toplum Değişiyor" projesine destek olmaktadır.

Ülkem İçin Projesi Nedir?

Koç Holding’in 80. yılında hayata geçen "Ülkem İçin" projesi, 2006 yılından bu yana sosyal sorumluluk alanlarında önemli başarılara imza atmaktadır. Proje toplumsal sorunlara karşı daha katılımcı bir tutum geliştirmeyi ve yerel gelişimi destekleyerek toplumun yaşam standardını yükseltecek projelerin hayata geçirilmesini hedefleyen bir çatı projedir.

Projenin Amacı

 • Sosyal sorumluluk anlayışının çalışanları ve bayileri aracılığıyla tabana yayılmasını sağlamak,
 • Koç Topluluğu çalışanları ve bayileri arasında bireysel olarak toplum sorunlarına karşı daha katılımcı bir tutum geliştirmelerini sağlamak,
 • Koç Topluluğu şirketleri, bayileri ve çalışanları olarak sahiplenici katılımla yerel gelişimi destekleyici çalışmalar geliştirmektir.

"Ülkem İçin" Projesi, sorumlu vatandaşlık bilinci doğrultusunda bireysel girişimciliğin tüm Türkiye genelinde kurumsal bir şemsiye altında gerçekleştirilmesi fikrine dayanmaktadır.

"Ülkem İçin" Projesi’nde Geçtiğimiz Yıllarda Neler Yapıldı?

 • 2006-2007 yıllarında yerel kalkınmaya destek olan 387 yerel proje hayata geçirilmiştir.
 • 2008-2009 yıllarında TEMA Vakfı ve Orman Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye'nin 7 bölgesinde, Ülkem İçin Ormanları oluşturulmuş, 1.084.000 fidan dikilmiş ve 81 ilimizde ise 18 bini aşkın ilköğretim öğrencisine çevre eğitimleri verilmiştir.
 • 2010-2011 yıllarında ülkemize gönüllü ve düzenli kan bağışçısı kazandırmak amacıyla Kızılay ile "Ülkem İçin Kan Veriyorum" kampanyası düzenleyerek 104.000 kişi konu hakkında bilinçlendirilmiş, 83.579 ünite kan bağışlanmıştır.
 • 2012-2015 Projesi olarak ise "Engel Tanımıyorum" projesi başlatılmıştır. Proje ortakları AYDER ve UNDP işbirliğiyle gönüllü eğitmenler yetiştirilerek yurt çapında "Engelliliğe Doğru Yaklaşım" eğitimleri düzenlenmiş, aynı zamanda şirket ve bayilerde fiziki şartların iyileştirilmesi, engelli bireylerin ihtiyaçlarına yönelik çeşitli ürün ve hizmet geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapılmıştır.
 • 2015–2017 yılları arasındaki tema ise "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" olarak belirlendi. Koç Topluluğu olarak hedef, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin nedenleri ve sonuçlarına dair kamuoyunda farkındalık yaratmak ve bütüncül bir yaklaşımla iş kültüründe ve sosyal hayatta daha eşitlikçi bir yaklaşım geliştirerek rol model olmaktır.

Ülkem İçin Fonu ile Hayata Geçen Projeler

Ülkem İçin Fonu Engelli Dostu Okul Projeleri

Atatürk İlköğretim Okulu

İstanbul Maltepe ilçesi, Başıbüyük Mahallesi'nde bulunan Atatürk İlköğretim Okulu’nda engelli öğrenciler için özel eğitim sınıfı yapıldı.

Okula Dair Bilgiler

 • Öğrenci sayısı : 1190
 • Öğretmen sayısı : 45
 • Derslik sayısı : 35

Turgutlu Arif Canpoyraz İlköğretim Okulu

Turgutlu Arif Canpoyraz İlköğretim Okulu’nda öğrenim gören fiziksel engelli öğrencilerin okul içinde katlar arasına da rahat erişim sağlayabilmeleri için okula hidrolik asansör yapıldı.

Okula Dair Bilgiler

 • Öğrenci sayısı : 275
 • Öğretmen sayısı : 15
 • Derslik sayısı : 17

24 Kasım Şahinbey İlkokulu – Gaziantep

Okulda öğrenim gören fiziksel engelli öğrencilerin okul içinde katlar arasında rahat erişim sağlayabilmeleri için mevut çalışmayan asansörün motoru değiştirilip çalışır hale getirildi ve yalnızca engelli öğrencilerin kullanabilmesi için kartlı okuma sistemi kuruldu.

Okula Dair Bilgiler

 • Öğrenci sayısı : 2089
 • Öğretmen sayısı : 66
 • Derslik sayısı : 31

Emirgan Altı Nokta Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi

Emirgan Altı Nokta Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi için kameralı okuma sistemi ve DAISY (Dijital erişilebilir bilgi sistemi) programı satın alındı.

Kameralı okuma sisteminde, kişi okumak istediği kitabı bir cihaz üstüne koyarak o sayfanın monitöre aktarılmasını sağlıyor. Monitöre aktarılan metin sesli olarak sistem tarafında okunuyor. Böylece ses kaydı yapılmamış olsa dahi bu sistemle görme engelli kişiler için tüm engeller kalkmış oluyor.

DAİSY sistem: Görme engelliler için oluşturulan sesli kitaplar normalde CD'lere MP3 veya Wav formatında kaydedilmekte. Bu CD’ler normal bir müzik CD sinden farklı olarak, istenilen noktada durdurulup, başlatılamıyor; hatta bir kelime geriye, bir cümle ileriye şeklinde normal bir kitapta olduğu gibi ses dosyası üstünde gezinebilmek mümkün olmamakta. Özellikle ders kitabı söz konusu olduğunda aynı yere gelebilmek için büyük çabalar ve zaman harcanması gerekiyor. Daisy formatında ise görme engelliye, gören insanların kitabı okuduğu şartlarda okuma imkanını sağlanmaktadır. Daisy vasıtası ile bir görme engelli kitabı sesli dinlerken anında dizine gidebilir, dizin üstünden istediği sayfaya gidip okuyabilir, cümle cümle, kelime kelime, paragraf paragraf okuma yapabildiği gibi, istediği ve önemli gördüğü noktalara işaret koyarak istediğinde işaretlediği noktalara erişebilir durumdadır.

Pendik Cahit Zarifoğlu Ortaokulu

Pendik Cahit Zarifoğlu Ortaokulundaki otistik öğrencilerin eğitim gördüğü özel eğitim sınıfının zemin ve duvarları özel malzeme ile kaplandı. Özel masa ve sandalyeler ile, geliştirici eğitim oyunları ve gereçleri alındı.

Okula Dair Bilgiler

 • Öğrenci sayısı : 952
 • Öğretmen sayısı : 45
 • Derslik sayısı : 24

Tokat Merkez Fatih İlkokulu

Fiziksel engelli öğrencilerin erişimi için okulun iki girişine rampa ve küpeşte yapımı tamamlandı.

Okula Dair Bilgiler

 • Öğrenci sayısı : 1298
 • Öğretmen sayısı : 56
 • Derslik sayısı : 39

İbrahim Hakkı Konyalı İlkokulu

İbrahim Hakkı Konyalı İlkokulunda otistik öğrenciler için 2 dersliğin özel eğitim sınıfına dönüştürülmesine başlandı.

Okula Dair Bilgiler

 • Öğrenci sayısı : 1146
 • Öğretmen sayısı : 52
 • Derslik sayısı : 24

Ödemiş Ovakent Zihinsel Engelli İş Okulu

Hedefleri atıl köy okullarını yeniden hayata geçirmek olan “Herkes İçin Mimarlık” derneği ile gerçekleştirdiğimiz iş ortaklığımız sonucunda, Ülkem İçin Yatırım Fonu'ndan elde edilen gelirle, Ödemiş Ovakent Engelli İş Okulu'nun ev ekonomisi dersliği, tarım atölyesi ve engelli rampası yapımını karşıladık.

Okula Dair Bilgiler

 • Öğrenci sayısı : 150
 • Eğitim alan öğrencilerin yaş aralığı : 14-23
 • Öğretmen sayısı : 10-12
 • Derslik sayısı : 4
 • Atölyeler : Ev Ekonomisi Dersliği, Tarım Atölyesi, Kil Atölyesi, Dikiş Nakış Atölyesi

Samsun Canik 100. Yıl İlköğretim Okulu

Samsun Canik 100. Yıl İlköğretim Okulu fiziksel engelli öğrencilerin erişimi için okulun iki girişine rampa ve küpeştesi yapıldı. Ayrıca bu öğrenciler için tuvaletlerde iyileştirme yapıldı.

Okula Dair Bilgiler

 • Öğrenci sayısı : 273
 • Öğretmen sayısı : 15
 • Derslik sayısı : 13

Zeytinburnu Özel Eğitim Uygulama Merkezi

Zihinsel engelli öğrencilere eğitim veren Zeytinburnu Özel Eğitim Uygulama Merkezi'nin ihtiyacı olan fiziki koşulların iyileştirme çalışması tamamlandı. Bu çalışma sonucunda Zeytinburnu Özel Eğitim Uygulama Merkezi'nde yer alan yangın merdivenleri, okulda eğitim alan öğrenciler için güvenli hale getirildi.

Okula Dair Bilgiler

 • Otistik çocuklar eğitim alıyor.
 • Yaklaşık 130 öğrenciye hizmet veriliyor.
 • Her 2 öğrenciye bir öğretmen hizmet veriyor.
 • 12 senelik eğitim veriliyor (ilk-orta-lise)
 • 5 katlı bina

Ülkem İçin Fonu – Başarı Bursları

Ülkem İçin Fonu, elde ettiği gelirin bir bölümünü, Türk Eğitim Vakfı'nın (TEV) burslarına aktarmakta olup, başarılı öğrencilerin üniversite eğitimlerine katkı sağlamaktadır. Fondan elde edilen gelirle, İkisi üstün başarılı olmak üzere toplam altı bursiyere destek olunmaktadır. Fona yapılacak olan yatırımlar artıkça bursiyer sayısının da artırılması hedeflenmektedir.

Türk Eğitim Vakfı Türkiye'de ilk defa geleceğin liderlerinin desteklenmesi amacıyla, 2007 yılından itibaren “Üstün Başarı Bursu" vermektedir. Yeni bursiyerleriyle birlikte, 2015-2016 öğretim yılında 200'den fazla öğrenci TEV'den Üstün Başarı Bursu almaktadır. Üstün Başarı Bursuna, Lisans Yerleştirme Sınavı'nda ilk 5.000'e giren, Mühendislik-Mimarlık, Sağlık Bilimleri, İdari Bilimler, Temel Bilimler, Sosyal Bilimler ve Hukuk alanlarında öğrenim gören öğrenciler başvuru yapabilirler. TEV, sanat alanında da Üstün Başarı Bursu vermektedir. Üstün Başarı Sanat Bursuna, piyano, arp, gitar, yaylı çalıgılar, üflemeli ve vurmalı çalgılar, resim, heykel, grafik, yazı sanatı ana bilim dallarından ikinci sınıfa geçmiş öğrenciler aday olabilmektedir.

Türk Eğitim Vakfı ayrıca başarılı ancak maddi desteğe ihtiyacı olan, üniversite (lisans ve önlisans) öğrencilerine de burs imkanı sunmaktadır. (Genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olan öğrencilere burs verilmektedir.)

Geçmiş Projeler

Yapı Kredi Portföy Yönetimi'nden
Bir Sosyal Sorumluluk Projesi: "Oku - Düşün - Paylaş"

Yapı Kredi Portföy Yönetimi, Hayal Ortakları Derneği ile "Oku - Düşün - Paylaş Projesi" adlı sosyal sorumluluk projesini Kasım 2008 tarihi itibariyle hayata geçirmiştir. İstanbul Sarıyer’de bulunan Hatemoğlu İlköğretim Okulu’nda bir Yaratıcı Kütüphane kuran Yapı Kredi Portföy Yönetimi, bu kütüphanede öğrenciler ile özel eğitim seansları gerçekleştirmiştir. Seanslara moderatör ve gözlemci olarak katılan Yapı Kredi Portföy çalışanları, öğrenciler ile pozitif düşünce, sorumluluk, iç disiplin, kararlılık, hatalardan ders almak ve önyargı gibi konularda eğitim modülleri uygulamıştır.

"Oku - Düşün - Paylaş Projesi", Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen Türkiye genelinde ilköğretim okullarında devam etmektedir. Proje, okul yönetimi ve öğretmenleri tarafından seçilen okulun en başarılı öğrencilerinin ve gönüllü moderatör ile gözlemcilerin katılımıyla gerçekleştirilir. Oku-Düşün-Paylaş Projesi, ilköğretim çağındaki öğrencilerin; okuyan, araştıran, yaratıcı düşünen, düşündüğünü anlamlı bir şekilde ifade eden, algılama gücü yüksek, sentez kabiliyeti olan kültürlü, millî ve manevi değerlere sahip ve yüksek karakterli bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirilmiştir.