Yapı Kredi Bankası

Türkiye'nin ilk ulusal çaplı özel bankası olan Yapı Kredi, kurulduğu günden bu yana ülke ekonomisinin gelişiminde büyük rol oynamış, yenilikçi ürün ve hizmetleriyle Türk bankacılık sektöründeki standartların belirleyicisi olmuştur.

Müşteri merkezli bir strateji izleyen Yapı Kredi, bir yandan müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini anlamaya odaklanırken öte yandan en iyi müşteri deneyimini yaratmayı hedeflemektedir. Yapı Kredi’nin bankacılık faaliyetleri perakende bankacılık (bireysel bankacılık, KOBİ bankacılığı ve kartlı ödeme sistemleri), kurumsal ve ticari bankacılık ile özel bankacılık ve varlık yönetimi altında yürütülmektedir. Banka’nın operasyonları, portföy yönetimi, yatırım, finansal kiralama ve faktoring alanlarında faaliyet gösteren yurt içi iştirakleri ile Hollanda, Rusya, Malta ve Azerbaycan’daki yurt dışı bankacılık iştirakleri tarafından desteklenmektedir.

Yapı Kredi'nin ana hissedarı %81,8 oranındaki hissesiyle Koç Finansal Hizmetler'dir. Koç Finansal Hizmetler, Koç Grubu ile UniCredit Group'un eşit oranlı (%50-%50) bir ortaklığıdır. Koç Grubu, kökleri 1926 yılına uzanan ve enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim mamulleriyle finans alanlarında faaliyet gösteren, Türkiye'nin en köklü ve büyük şirketler grubudur. İtalya kökenli UniCredit Group ise Avrupa'nın en büyük bankacılık ve Finansal hizmetler kuruluşlarındandır ve aynı zamanda Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde sektör lideri konumundadır. Banka'nın kalan %18,2 payı halka açıktır ve diğer ortakların sahipliğindedir.